Home / Yatak Odası Dekorasyonu / Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Yatak odası, bir evin en özel alanıdır. Kişinin yorgunluğunu atabildiği bu özel yer, konforu ve görselliği bir arada bulundurmalıdır. Bu sebeple yatak odasının en iyi şekilde dekore edilmesi gerekir. Peki yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır? Bu yazımızda, evin bu en özel alanına işlevsellik katabilmek için Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır  sorunuza cevap olmaya çalıştık.

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Söz konusu yatak odası dekorasyonu olunca, kişisel zevkler ön planda tutulmalıdır. Ayrıca ortaya uyumlu bir görüntü çıkarılmalıdır. Öyle ki zevkli seçimlere eşlik eden uyumlu parçalar son derece lüks bir imaj oluşturabilir.

O halde gelin, yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır, birlikte bakalım.

1. Bir Dekorasyon Stili Benimseyin

Yatak odası dekorasyonu oluştururken ilk olarak bir dekorasyon stili benimsemelisiniz. Bu tarz klasik, modern, avangart veya herhangi bir stil olabilir. Hatta evin genel dekorasyon anlayışından farklı bir tarz anlayışı ile de hareket edebilirsiniz. Burada önemli olan nokta, oda içerisindeki uyum ve şıklık olacaktır.

Mesela klasik yatak odası dekorasyonu oluşturmak için oymalı ahşap bir yatak odası takımı tercih edebilirsiniz. Diğer yandan daha modern bir stil oluşturabileceğiniz metal detaylara sahip yatak odası takımı ile arzu ettiğiniz ortamı oluşturabilirsiniz.

Ayrıca farklı stilleri birbiri ile harmanlayarak da özgün bir stil oluşturarak dekorasyon yapabilirsiniz. Ancak biraz önce de bahsettiğimiz gibi parçaların uyumlu bir görüntü oluşturmasına dikkat etmelisiniz.

2. Lüks Detaylardan Yararlanın

Lüks detayların kendisini gösterdiği yatak odaları, kendinizi oldukça özel hissetmenizi sağlayacaktır. Böylece ruh halinizi de pozitif bir şekilde etkileyecektir. Bu anlamda gösterişli bir makyaj masası ile lüks anlayışınızı pekiştirebilir ya da altın rengi detaylı bir yatak odası takımı ile elegant bir tarz yakalayabilirsiniz.

3. Odanın Boyutuna Uygun Hareket Edin

Oda boyutu, yatak odası dekorasyonu oluştururken dikkat etmeniz gereken hususlardan bir tanesidir. Eğer küçük bir yatak odanız varsa minimal mobilyalar tercih etmelisiniz. Öte yandan büyük bir yatak odasına sahipseniz daha geniş mobilyalardan faydalanabilirsiniz.

Aslında oda boyutuna uygun seçilmeyen mobilyalar, yatak odasında hoş durmayan bir görünüme neden olacaktır. Dolayısıyla odanızın boyutunu göz önünde bulunduracağınız bir dekorasyon anlayışı ile hareket etmenizi öneririz. Böylece dilediğiniz dekorasyon temasını daha kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

4. Renkleri Uyumlu Bir Şekilde Kullanın

Şık bir dekorasyon için renkleri uyumlu bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Dolayısıyla uyumsuz bir görüntüye neden olabilecek renkleri bir arada kullanmamanız gerekir. Bu noktada renk paletinden yardım alabilirsiniz. Örneğin birbirine yakın 3 tonu birlikte kullanabilirsiniz. Ancak sıcak ve soğuk tonları karıştırmamanızı öneririz.

Yatak odası için uygun bir renk skalası belirlerken uykuya dalmanızı kolaylaştıracak renkler tercih edebilirsiniz. Örneğin dinlendirici özelliği ile mavi ya da sakinlik verici etkisi ile bej renginden yararlanabilirsiniz.

5. Aynalardan Destek Alın

Aynalar, yatak odanıza derinlik katan en önemli aksesuarlardan bir tanesidir. Özellikle küçük yatak odalarında kullanılan aynalar bir illüzyon yaratarak, odanın olduğundan daha büyük algılanmasını sağlayacaktır. Ancak bu noktada ayna seçiminize ve aynayı nereye yerleştirdiğinize dikkat etmelisiniz.

Bunun için aynayı, odanın güneş ışığını doğrudan aldığı bir kısmına yerleştirebilirsiniz. Böylece yatak odasını daha büyük gösterecek bir yansıma elde edebilirsiniz. Eğer ayna için yeterli bir alana sahip değilseniz aynalı dolap modeli tercih edebilirsiniz.

6. Dekoratif Nesnelerden Yararlanın

Yatak odanızda kullanacağınız dekoratif nesneler ile dilediğiniz tarza uygun bir imaj oluşturabilirsiniz. Hatta çok fazla dekoratif objeye gerek kalmadan, az sayıda birkaç parça ile dilediğiniz tarzı yaratabilirsiniz.

Nesne tercihini ise size huzur veren parçalardan yana yapabilirsiniz. Örneğin sizin için manevi değeri olan bir parçayı tercih edebilirsiniz. Böylece sevdiğiniz eşyalara bakarak huzur bulabilir, rahat bir şekilde dinlenebilir ve çok daha kolay uykuya dalabilirsiniz.

İlaveten dekorasyon temasına uygun parçaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Stile uygun seçimler yatak odasında bir bütünlük oluşturduğu gibi estetik anlamda da oldukça dikkat çekecektir. Bu noktada modern yatak odası dekorasyonu oluşturmak için metalik bir çerçeve ya da şık metal bir vazo kullanabilirsiniz.

Öte yandan klasik stil ile daha uyumlu bir tarz elde edebileceğiniz ahşap biblolar ve ahşap çerçeveler, daha geleneksel bir tarzdan hoşlananlar için uygun olacaktır.

7. İşlevsel Parçalar Tercih Edin

Yatak odası dekorasyonu oluştururken şık mobilyalara ek olarak işlevsel tasarımlara sahip parçalardan da faydalanabilirsiniz. Öyle ki fonksiyonel ürünler, hayatınızı kolaylaştırdığı kadar yatak odanızda istediğiniz imajı da oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle bazalı karyolalar ve dresuar modelleri ile şık ve kullanışlı bir ortam yaratabilirsiniz.

Ek olarak sürgülü dolaplar da size bu konuda oldukça destek olacaktır. İşlevsel tasarımları ile aradığınız kullanım kolaylığını sunan sürgülü dolap modelleri ayrıca şık bir yatak odası dekorasyonu yaratabilmenize de katkı sağlayacaktır.

8. Odak Noktası Belirleyin

Yatak odanızda ön plana çıkacak bir odak noktası belirleyebilirsiniz. Odak noktası sayesinde hoşunuza gidecek alanlar çok daha görünür bir hale gelir. Bu sayede odağınızı kolaylıkla belirli bir bölüme çekebilirsiniz.

Yatak odasında odak noktası oluştururken yatak başlığını kullanabilirsiniz. Bunun için şık bir yatak başlığına sahip lüks bir karyola alabilirsiniz. Ek olarak yatak başlığının üzerine bir tablo konumlandırarak da dikkat çekici etkiyi artırabilirsiniz.

9. Aydınlatmalardan Faydalanın

Doğru aydınlatma ürünleri ile yatak odanızı lüks ve konforlu bir hale getirebilirsiniz. Bu anlamda birbirinden şık lambader modelleri ile lüks bir tarz oluşturabilirsiniz. Ancak göz yapısını yormayan sıcak sarı tonundaki ampulleri tercih etmelisiniz. Böylece rahat bir şekilde dinlenebilirsiniz.

Lambader modellerine ek olarak abajurlar da aydınlatma için önemli ürünler arasında yer alır. Hatta söz konusu aydınlatma olduğunda şerit bir LED ışıklandırma sistemi veya birkaç mum ile de oldukça huzurlu ve romantik bir ortam yaratabilirsiniz.

Ayrıca aynalar gibi aydınlatma ürünlerinin de illüzyon yaratabilecek bir etkiye sahip olduğunu belirtmek isteriz. Bu sayede doğru aydınlatma ürünü ile yatak odanızı çok daha lüks ve büyük bir boyutta gösterebilirsiniz.

Bu yazımızda yatak odası dekorasyonunun püf noktalarının neler olduğundan bahsettik. Umarız ki faydalı bir içerik olmuştur.

About iga

Check Also

Yatak Odası Tablosu Nasıl Olmalı

Yatak odasında farklılık oluşturmak bazen keyifli olabilir. Farklılık oluşturabilmek için bazı öneriler bulabileceğiniz Yatak Odası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.